Blog

Czym jest makijaż permanentny?

Sposobem na trwałe podkreślenie brwi, oczu czy ust jest trwały make-up. Makijaż permanentny to nic innego jak specjalistyczny zabieg kosmetyczny polegający na wprowadzeniu naturalnego barwnika (pigmentów) w powierzchowne warstwy skóry. W przypadku oczu najczęściej wykonuje się kreskę na górnej oraz dolnej powiece, brwi – koryguje się i podkreśla kształt, a ust – uwydatnia kolor warg i koryguje kontur. Dowiedz się, jak wygląda taki zabieg, jakich efektów można się spodziewać, jak wygląda proces gojenia oraz jakie są przeciwwskazania do makijażu permanentnego.

Co to jest makijaż permanentny?

Zabieg kosmetyczny polega na trwałym podkreśleniu oczu, brwi czy ust. Barwnik wprowadzany jest pod skórę za pomocą igły, przez co trwale utrzymuje się na ciele. Można powiedzieć, że przypomina nieco tatuowanie, z tą różnicą, że w tym przypadku barwnik wprowadzany jest w płytsze warstwy skóry. Co za tym idzie, z czasem barwnik ulega naturalnemu zatarciu i jaśnieje.

Makijaż permanentny – efekty

Pigmentacja okolic oczu ma na celu poprawienie wyrazistości oprawy oczu za pomocą górnej lub dolnej kreski. W zależności od indywidualnych preferencji klienta efekt może być bardziej subtelny i naturalny lub wyrazisty. Makijaż permanentny ust pozwala na skorygowanie ich kształtu, wyrównanie symetrii lub wzmocnienie czerwieni wargowej dowolnym kolorem. Zabieg kosmetyczny często daje efekt optycznego powiększenia ust. Natomiast trwałe podkreślenie brwi optycznie zagęszcza włosy. Zabieg może być wykonywany w celu skorygowania kształtu, a nawet całkowitej odbudowy brwi.

Jak wygląda zabieg makijażu permanentnego?

Zabieg rozpoczyna się od wykonania szkicu. Jest to wizualizacja efektu po zakończonym zabiegu makijażu permanentnego. Zabieg trwa od 1 do 3 godzin, w razie potrzeby aplikowane jest znieczulenie miejscowe. Efekty utrzymują się od roku do trzech lat. Trwałość zależna jest od rodzaju zastosowanego pigmentu oraz zastosowanej metody, a także wieku, stanu skóry i rodzaju cery klientki, pielęgnacji, stosowanych zabiegów kosmetycznych, stosowanych leków czy ekspozycji na słońce.

Makijaż permanentny – gojenie

Podczas zabiegu dochodzi do uszkodzenia ciągłości naskórka, podobnie jak w przypadku rany. Wymaga się zatem zastosowania odpowiedniej pielęgnacji i zastosowania się do zaleceń osoby wykonującej zabieg. Bezpośrednio po wykonaniu makijażu permanentnego zazwyczaj występuje zaczerwienienie, a czasami również niewielki obrzęk. Po kilku dniach skóra zaczyna się łuszczyć. Pojawiają się również strupki, których nie można zrywać. W trakcie gojenia nie należy np. moczyć danego miejsca, używać mydła oraz innych preparatów zawierających alkohol, opalać się i malować się kosmetykami kolorowymi. Zaleca się stosowanie maści, np. na przyspieszenie regeneracji i gojenie naskórka oraz filtrów UV. Całkowite wygojenie trwa około 4 tygodnie

Co jeszcze warto wiedzieć o makijażu permanentnym?

Może się zdarzyć, że efekt makijażu permanentnego będzie utrzymywał się na skórze krócej niż powinien lub nawet będzie praktycznie niewidoczny od razu po zabiegu. Zdarza się, że zabieg nie przyjmuje się z powodu źle dobranej techniki czy z powodu zaaplikowania barwnika na nieodpowiedniej głębokości. Do usunięcia barwnika może również dojść również podczas złuszczania naskórka. Ponadto, sam pigment mógł zostać źle dobrany do karnacji klientki, przez co będzie praktycznie niewidoczny. Ważne, by przestrzegać wskazań po zabiegu. Warto wiedzieć, że intensywność koloru zmniejsza się wraz z procesem gojenia. Dlatego po upływie około 2-4 tygodni dokonuje się korekty, której zadaniem jest uzupełnienie ubytków i skorygowanie kształtu.

Przeciwwskazania do makijażu permanentnego

Istnieją pewne przeciwwskazania do makijażu permanentnego. Obejmują one m.in. aktywne infekcje skóry (infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe) oraz choroby skóry. Inne przeciwwskazania to:

  • gorączka
  • infekcja górnych dróg oddechowych
  • zakażenie wirusem HIV
  • niewyrównania cukrzyca
  • choroby serca i krwi
  • terapia choroby nowotworowej
  • skłonność do powstawania blizn i bliznowców
  • ciąża i okres karmienia piersią

Ponadto, przeciwwskazaniem do makijażu permanentnego jest również stosowanie niektórych leków (takich jak leki przeciwzakrzepowe, antybiotyki czy glikokortykosteroidy doustne).

Możesz również polubić…